Czym się kierować aby wybrać odpowiedni zasilacz do urządzenia?

0
314
Czym się kierować aby wybrać odpowiedni zasilacz do urządzenia?

Różnego typu urządzenia zasilane prądem, czyli innymi słowy odbiorniki elektryczne potrzebują właściwego zasilania w energię, które pozwala im na wydajną pracę. W tym celu używane są różnego rodzaju zasilacze. Biorąc pod uwagę potrzeby i przeznaczenie konkretnego urządzenia, należy dopasować odpowiedni do niego zasilacz. Inne parametry może mieć laptop, maszynka do golenia czy keyboard. W związku z tym istotne jest określenie podstawowych parametrów poszukiwanego sprzętu.

Zasilacze – na które parametry zwrócić uwagę?

Wybierając zasilacz do urządzenia elektronicznego, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które pozwalają wybrać taki, który zapewni optymalną pracę urządzenia, a dodatkowo ochroni je przed konsekwencjami na przykład spadku napięcia. W związku z tym należy rozważyć następujące parametry techniczne: zakres oraz wartość napięcia wyjściowego, zakres oraz typ (AC lub DC) napięcia wyjściowego, moc oraz sprawność standby, wartość prądu oraz napięcia dostarczanych do odbiornika, zabezpieczenia, zakres temperatur roboczych oraz przechowywania, stabilność prądu wyjściowego lub napięcia przy obciążeniu, odprowadzanie ciepła.

Warto zdawać sobie sprawę, że dla wielu osób wyznacznikiem wyboru jest cena. Niemniej, większy zakres działania zasilacza wiąże się automatycznie z jego wyższą ceną. To oznacza, że zasilacze stało napięciowe o szerokim zakresie, które mają różnego typu zabezpieczenia, będą droższe niż klasyczne modele, które mają niski zakres wyjściowy i wejściowy, niską sprawność oraz podstawową funkcjonalnością. Jednocześnie wraz z zasilaczem warto zakupić dodatkowy osprzęt do urządzeń elektronicznych, w tym taki jak: sterowniki układów, regulatory mocy sieci czy też dobrej jakości baterie.

Zasilacze- zakup krok po kroku

Aby wybrać odpowiedni zasilacz, należy dokładnie zastanowić się nad jego podstawowymi parametrami decydującymi o jego wydajności czy sprawności. W pierwszej kolejności należy odnaleźć starszy zasilacz, który będzie pełnił rolę pomocniczą. Na jego tabliczce znamionowej znajdują się jego  parametry wyjściowe (oznaczone zwykle jako OUTPUT, OUT lub DC). Następnie należy  zweryfikować, czy stary zasilacz generuje prąd stały czy zmienny. W jaki sposób? Oznaczenia „DC” i „VDC” wskazują, że wytwarza prąd stały. W kolejnym kroku należy sprawdzić wartość napięcia wyjściowego (V) oraz natężenie prądu (A), po czym zmierzyć rozmiary wtyku starego zasilacza w dwóch wariantach: zewnętrznej i wewnętrznej. Na tym etapie można przejść również do zweryfikowania polaryzacji wtyku, który znajduje się również na tabliczce starego zasilacza.

W niektórych modelach można zauważyć polaryzację, w której (+) znajduje się w środku, natomiast (-) na zewnątrz. Znając omówione wyżej parametry, można bezpiecznie wybrać odpowiedni zasilacz, udając się do sklepu stacjonarnego lub internetowego i przeglądając dostępną na stronie internetowej ofertę. Dobór właściwego zasilacza gwarantuje optymalną pracę urządzenia, a także jego ochronę przed przegrzaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj