Strategia produktowa – o co w tym chodzi?

0
309
Strategia produktowa – o co w tym chodzi?

Szukając wiedzy z zakresu zwiększenia sprzedaży często trafiamy na hasło: skuteczny marketing musi być prowadzony w oparciu o strategię produktową. Brzmi bardzo mądrze, ale czym właściwie jest ta strategia produktowa? W dzisiejszym tekście postaramy się pokrótce odpowiedzieć na pytanie, co to jest strategia produktowa i jak ją utworzyć, aby przyniosła jak najlepsze efekty.

Strategia produktowa – czym jest?

Chyba każdy sprzedawca zgodzi się z tym, że dla jak najlepszej sprzedaży ważny jest odpowiedni produkt. Powinien być dobrze dopasowany do potrzeb klientów i ich wymagań. Działania marketingowe mające na celu dostosowanie naszego produktu do tych założeń możemy nazwać właśnie strategią produktową.

Strategia produktowa powinna być zastosowana już w momencie tworzenia produktu, a także przez cały czas jego sprzedaży. Czego dotyczy ta strategia w kontekście naszego produktu? Właściwie wszystkiego. Od samego produktu, jego wyglądu, funkcjonalności, aż po sposób komunikacji z przyszłymi klientami, a nawet opakowanie towaru. W ramach strategii produktowej powinniśmy również uwzględnić ewentualne odmiany produktu, dostępne dla niego usługi dodatkowe i obsługę posprzedażową.

Podsumowując, strategia produktowa to szereg działań związanych z naszym produktem lub usługą, które mają na celu jak najlepszą sprzedaż.

Jak zaplanować strategię produktową?

Na wstępie warto skupić się nad samym produktem. Jakie ma cechy, jak wygląda i jakie będą jego największe zalety? Na wstępie planowania strategii produktowej warto przemyśleć, jakie cechy produktu będą przydatne dla klientów i jakie będą przewagi naszego towaru nad konkurencją. Wtedy trzeba też ustalić, jaką jakość będzie miał produkt – wiąże się to ze sposobem wykonania, a ostatecznie z finalną ceną. Czy tworzymy ekskluzywny produkt lub usługę premium, czy raczej tani przedmiot produkowany masowo? Na podstawie tych ustaleń można przejść do kolejnych etapów planowania strategii.

Mając podstawową wiedzę na temat produktu można przemyśleć, czy powinien mieć dodatkowe warianty (na przykład odmiany w innych kolorach lub z dodatkowymi funkcjami). Strategia produktowa powinna zawierać informacje o niezbędnej (lub przydatnej z PR-owego punktu widzenia) obsłudze posprzedażowej. W tym momencie badamy, jakie potrzeby klientów spełni nasz produkt – to kluczowe dla stworzenia skutecznej strategii marketingowej.

Analiza rynku i tworzenie oferty

Mając gotowy produkt i znając jego wady i zalety można przejść do umieszczenia go w ofercie naszej firmy. Przyda się tu gruntowna analiza rynku i sprawdzenie, czy konkurencja ma produkty o podobnych cechach.

Aby efektywnie zarządzać produktem trzeba też przemyśleć, jak długo trwa jego cykl życia. Czy jest to produkt sezonowy, który za kilka miesięcy nie znajdzie już odbiorców, czy raczej rzecz, którą możemy sprzedawać latami? Warto wiedzieć to jeszcze przed wdrożeniem do produkcji, aby komunikacja z potencjalnymi klientami odbyła się w odpowiedni i efektywny sposób.

Jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy z zakresu planowania strategii produktowej, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony marketinglink.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj