Czym są moduły SFP. Poznaj bliżej możliwości SFP

0
219
Czym są moduły SFP. Poznaj bliżej możliwości SFP

Wysokiej klasy sieć wymaga najwyższej jakości sprzętu. Masz do wyboru wiele opcji, ale w końcu musisz podjąć decyzję, która technologia pokryje każde z Twoich wymagań. Podczas rozważania wszystkich tych opcji, zrozumienie transceiverów SFP jest kluczowe. Jest to podstawowa technologia, która służy jako swoisty “koń roboczy” w wielu sieciach. W tym przewodniku wyjaśniamy wszystko na temat modułów SFP i ich podstawowych zastosowań.

Przegląd modułów SFP

Zaczynając od podstaw, SFP oznacza Small Form-Factor Pluggable. Jest również powszechnie nazywany mini-GBIC (gigabit interface converter). SFP jest popularnym transceiverem głównie z trzech powodów. Pierwszym z nich jest mały współczynnik fizycznych rozmiarów. Jego rozmiar pozwala na zastosowanie go w ciasnych przestrzeniach sieciowych, w celu zapewnienia szybkiej komunikacji pomiędzy przełącznikami i ważnymi komponentami sieciowymi. Drugim powodem jego rozpowszechnienia jest różnorodność opcji połączeń SFP – współpracuje z przewodami miedzianymi jak i światłowodem. Wreszcie, SFP można wymieniać “na gorąco”, dzięki temu idealnie nadaje się do rozbudowy lub dostosowania istniejących sieci bez konieczności przeprojektowywania całej infrastruktury kablowej.

Różnorodność SFP

SFP został zaprojektowany do pracy z większością nowoczesnych sieci. Po stronie sieci Ethernet (kable miedziane) znajdziemy przede wszystkim moduły 1000BASE-T i 1000BASE-TX do gigabitowych sieci Ethernet. Moduły SFP świetnie nadają się do mostkowania komunikacji między przełącznikami w kompaktowych środowiskach, pod warunkiem, że wszystko znajduje się w zasięgu 100 metrów.

Po stronie światłowodów opcje są ogromne. Moduły SFP są wykonane tak, aby obsługiwały światłowody jednomodowe i wielomodowe. Działają z simpleksem i dupleksem. Opcje długości fali wahają się od 850 nm do 1550 nm. Zakresy sieci są wszędzie od około 500 metrów do ponad 100 km. Moduł SFP sporta praktycznie każdemu zadaniu.

Kompatybilność modułów SFP

Kompatybilność SFP jest trudna. Nie ma formalnego, regulowanego międzynarodowego standardu dla tych modułów. Zamiast tego, pewien kompromis został ustosunkowany w ramach porozumienia multi-source (MSA). Jest to umowa wspierana przez wielu producentów, którzy pracują razem, aby zapewnić niezawodne środki dopasowywania marek SFP.

Wyzwaniem jest to, (pomimo porozumienia MSA), że moduły SFP mają tendencję do pracy w obrębie sprzętu tej samej marki. Tworzy to pewną przeszkodę dla optymalizacji kosztów sprzętu sieciowego. Można postępować zgodnie z wytycznymi MSA i próbować używać tańszych części w różnych komponentach sieci, albo uprościć kompatybilność i pozostać przy jednej marce. Kompromisem są zazwyczaj koszty sprzętu i czas wdrożenia, ale ogólnie rzecz biorąc, kompatybilność MSA może być z powodzeniem stosowana w większości sieci.

Zastosowania SFP

Opisując czym są moduły SFP pojawia się nieuniknione pytanie. Kiedy jest są one przydatne? SFP ma szeroki zakres zastosowań. W przypadku modułów miedzianych najczęstszym zastosowaniem (jak już wcześniej wspomniano) jest mostkowanie przełączników sieciowych. Zapewniają one szybkie połączenia miedziane bez konieczności stosowania nieporęcznych urządzeń.

W dziedzinie światłowodów zastosowania obejmują wszystko, co może wiązać się z szybkimi i/lub długimi kablami. Transmisja i odbiór dźwięku wysokiej rozdzielczości, pasywne sieci optyczne (PON), multipleksowanie i simpleksowanie sieci to niektóre z najczęstszych zastosowań tej technologii. Kompatybilność SFP pozwala na dostarczenie modułów dla każdego z tych połączeń, a także zapewnia szereg zalet (koszty, prędkość, zasięg, dostępności).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj