Franczyza – odkryj swój wewnętrzny potencjał

0
300
Franczyza – odkryj swój wewnętrzny potencjał

Decyzja o podpisaniu umowy franczyzowej to dla wielu ważny krok w karierze zawodowej. Franczyza nie tylko daje dostęp do sporych środków finansowych, ale pozwala także na rozwój i budowanie swojej kariery w biznesie.

Franczyza – zacznij tworzyć własną markę

Franczyza w Polsce aktywnie się rozwija. Duże sieci inwestują w swoich franczyzobiorców wiele zasobów. W ramach współpracy można otrzymać szansę wzięcia udziału w szkoleniach, które poprawią naszą wiedzę i zrozumienie sektora, w którym będziemy prowadzić biznes.

Współpracę w ramach franczyzy podejmują osoby, które niekoniecznie związane są czy były w przeszłości z daną branżą. Liczy się bardziej zmysł biznesowy i zaangażowanie, które dana osoba może wnieść do przedsięwzięcia. Z drugiej jednak strony franczyzy rzadko kiedy związane są z przedsięwzięciami mocno specjalistycznymi. Chodzi raczej o biznes w formie sklepu spożywczego czy lokale usługowe w postaci salonów kosmetycznych czy fryzjerskich.

Franczyza dotyczy także obszaru turystyki, ubezpieczeń, a nawet marketingu. Jest ona bardzo mocno zakorzeniona w zorientowanej na usługi gospodarce. Ciężko o firmy tego typu w przemyśle. Tam stosuje się raczej centralne, silne zarządzanie. Nowy franczyzobiorca (we wspomnianych sektorach) nie musi tym samym mieć wiedzy eksperckiej, a jedynie spełniać warunki danej franczyzy.

Warunki franczyzy – umowa, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju zawodowego

Warunki franczyzy określają zakres obowiązków franczyzobiorcy wobec franczyzodawcy i odwrotnie. Przeważnie zawierają one tak podstawowe kwestie, jak sposób rozliczania się z działalności – na przykład konieczność zakupu towaru od sieci, prowizja od przychodu czy standardy jakości.

Znajdziemy w Polsce sieci, które nie stawiają wysokich wymagań jakościowych względem rozpoczynających działalność franczyzową osób. (W takiej sytuacji próg wejścia jest naprawdę minimalny. Franczyza może być i jest dla każdego, wszystko zależy od wysokości wkładu własnego jakim dysponuje przyszły franczyzobiorca. W przypadku sieci Żabka warunki franczyzy mówią o ok. 5000 złotych opłaty wstępnej. Wydatkowana jest ona na – zakup towarów regionalnych, np. pieczywa od lokalnych dostawców, a także kasy fiskalnej czy koncesji. To niska kwota, która w przypadku całkowicie indywidualnej działalności poza franczyzą nigdy nie pozwoliłaby na otwarcie żadnego lokalu handlowego. Franczyzobiorca ma więc okazję wkroczyć do świata (wielkiego) biznesu bez specjalnego zaangażowania finansowego, co jest niezwykle ważne dla osób młodych czy nieposiadających dużego kapitału na start.

Franczyzobiorca – czyli kto?

Franczyza pozwala często na odkrycie w sobie talentu do zarządzania biznesem oraz zespołem pracowników. Franczyzobiorcy to osoby o zmyśle biznesowym oraz potrafiące wejść z łatwością w interakcję z klientami. Jeśli myślisz o zostaniu franczyzobiorcą, musisz liczyć się z koniecznością sporego zaangażowania szczególnie na początku. Jednak to zajęcie przyniesie ci satysfakcję oraz rozwój. .

Nawet jeśli teraz nie czujesz, że operujesz umiejętnościami liderskimi i instynktem zarządcy na odpowiednim poziomie, pamiętaj, że z każdym dniem dzięki wsparciu franczyzodawcy oraz własnej determinacji i zaangażowaniu twoje zdolności będą się rozwijały.

Franczyza pozwala na sporą swobodę w kwestii zarządzania własnym czasem. Dobra organizacja pracy własnej i zespołu pozwala na łączenie życia zawodowego z osobistym. Jeśli szukasz okazji do sprawdzenia swojej przedsiębiorczości i potencjału, możesz z pewnością celować w ten model biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj