Jeszcze kilkadziesiąt lat temu komputery były dostępne tylko dla nielicznych specjalistów w ośrodkach przemysłowych, czy naukowych. Obecnie cyfryzacja stała się powszechna, a zapotrzebowanie na fachowców ciągle rośnie. Co w kwestii pracy oferuje branża IT?
Co oferuje branża IT?
Trudno znaleźć jeden wspólny mianownik dla całej branży związanej z cyfryzacją i komputerami. Przemysł, szkoły, urzędy, wszelkiego rodzaju placówki i wreszcie prywatne osoby – wszyscy w mniejszym lub większym stopniu korzystają z dobrodziejstw informatyki. Również praca w IT jest mocno zdywersyfikowana.
Wciąż w czołówce zawodów związanych z komputerami znajduje się programista. Aktualnie istnieją dziesiątki języków programowania często o bardzo różnej strukturze. W tym zawodzie istnieje więc duża specjalizacja. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych języków należą m.in. Python, Java i JavaScript, C, C++ i C#, SQL, czy Visual Basic.
Jak skutecznie wykorzystywać dane?
Ilość danych cyfrowych jest gigantyczna. Nie tylko w globalnej perspektywie, ale nawet w średniej wielkości przedsiębiorstwie. Ich sprawna obróbka i analiza to niezwykle ważne zadanie, które należy do obowiązków analityka danych. Data Scientist specjalizuje się w ich zbieraniu, analizie oraz wizualizacji. Jego zadania to również opracowywanie algorytmów uczenia maszynowego, które mają w odpowiedni sposób reagować na potrzeby sieciowych klientów.
Danymi zajmuje się także UX Designer. Analizuje on aplikacje pod kątem wrażeń odbieranych przez użytkownika. Na tej podstawie powstaje bardziej intuicyjny i przyjazny interfejs oraz lepiej dobrana strona graficzna oprogramowania bez utraty funkcjonalności. Pokrewną funkcją jest UI Designer, który przygotowuje docelowe projekty interfejsu.
Utrata poufnych danych to istotny problem, a firmy coraz poważniej traktują kwestię bezpieczeństwa w sieci. Zawód specjalisty od cyberbezpieczeństwa cieszy się więc coraz większą popularnością.
Dopracowane oprogramowanie
W IT skuteczność to nie tylko wiedza i doświadczenie pojedynczych pracowników, ale przede wszystkim umiejętności wzajemnej komunikacji. Sprawna praca zespołowa jest kluczowa np. przy produkcji oprogramowania. W jednym projekcie łączy się obowiązki programistów, grafików, analityków danych, czy testerów oprogramowania. Dzięki temu produkt końcowy, czyli konkretna aplikacja jest dopracowany i zgodny z potrzebami docelowej grupy użytkowników.
Czy warto pracować w IT?
Jeżeli lubisz komputery, interesują Cię liczby, analiza danych albo chciałbyś dokształcić się w zakresie cyberbezpieczeństwa to praca w IT może okazać się bardzo satysfakcjonująca. Nie tylko dostarczy Ci wielu intelektualnych wyzwań, ale również zapewni przyzwoite dochody. Sprawdź co oferuje w tym zakresie GlobalLogic!