Kiedy druk offsetowy będzie bardziej opłacalny?

0
276
Kiedy druk offsetowy będzie bardziej opłacalny?

Odkąd w połowie XV wieku Jan Gutenberg rozpowszechnił druk, proces ten stał się jednym z podstawowych sposobów realizacji marketingu czy wyrażania myśli naukowej. Obecnie druk jako kluczowa gałąź przemysłu znacznie rozwinął się, przez co wyróżniamy wiele jego nowoczesnych metod. Pośród nich ogromne znaczenie zyskała technologia druku offsetowego.

Czym jest druk offsetowy?

W świecie współczesnego druku, którego technologie wyklarowały się w XX wieku, współistnieją dwie główne techniki: cyfrowa i offsetowa. O ile druk cyfrowy to technologia dość nowa związana z powszechną komputeryzacją, to druk offsetowy został opracowany już w 1900 roku i nawiązuje do wcześniej znanej metody litografii. Mimo, iż technologia ta ma już ponad wiek, jest najczęściej stosowanym na skalę przemysłową procesem druku profesjonalnego. Sam termin offset pochodzi od angielskiego wyrażenia „to set off”, oznaczającego czynność ruszania z miejsca. Odnosi się do głównej cechy tego typu druku: farba nie jest bezpośrednio przenoszona na papier a niejako porusza się po nim.

Jak działa druk offsetowy?

Obecnie druk offsetowy, zarówno na polskim jak i europejskim rynku, jest najczęściej wykorzystywaną metodą druku w kategoriach reprodukcji obrazu oraz druku gazet i magazynów. Zastępując dawniej znaną litografię, offset opiera się na wykorzystaniu płyt do przeniesienia obrazu na cylinder blankietowy (zwany też offsetowym), a następnie wtłoczenia go na papier. Specyfiką druku offsetowego jest nastawienie na efekt impregnacji farby na nośniku papierowym, która jest niejako odpychana po papierze. Proces polega na rozprowadzeniu tuszu na powierzchni z suchymi i mokrymi obszarami. Na mokrej powierzchni tusz będzie odpychany, zaś na suchym podda się impregnacji. Istnieje kilka typów realizacji druku offsetowego.

Na jakie typy dzieli się technologia druku offsetowego?

Wraz z rozwojem druku offsetowego, wyklarowało się wiele rodzajów jego przeprowadzania. Pierwszy podział obejmuje kategorie w druku zwojowym gdzie wyznaczone zostały kategorie druku „na zimno” oraz ,,na ciepło”. W pierwszym przypadku, przy braku oddziaływania temperaturą na materiał, tusz utrwalany jest poprzez wsiąknięcie w strukturę papieru. Przy druku ,,na ciepło”, farba poza wsiąknięciem jest utrwalona poprzez odparowanie z użyciem wysokich temperatur. Odparowywanie odbywa się przed samym składem poprzez oczyszczenie w specjalnym tunelu suszącym. Należy pamiętać, iż w druku zwojowym używana jest tylko farba o małej lepkości, w innym wypadku druk rozmyłby się. Poza drukiem zwojowym, wyróżniamy także druk arkuszowy (farbami o wysokiej lepkości), oraz offset wodny i bezwodny.

Opłacalność i zalety druku offsetowego

Druk offsetowy charakteryzuje się wieloma atutami, pośród których należy wymienić przede wszystkim bardzo dobry stosunek ceny jednostkowej drukowanych powierzchni do jakości uzyskiwanego druku. Istnieje tu jednak tak zwany haczyk w postaci nakładu. Z zasady, w druku offsetowym im większy nakład tym mniejsza cena jednostkowa a przy tym i większa opłacalność. Jeśli więc do druku przeznaczamy małą partię produktu, lepiej unikać omawianej kategorii i wybrać druk cyfrowy, jednakże jeżeli ilości drukowanych czasopism, ogłoszeń czy nadruków polimerowych opiewają na tysiące, bądź dziesiątki tysięcy sztuk lepiej postawić na druk offsetowy. Opłacalny jest druk offsetowy także przy tworzeniu nadruków na takich materiałach jak: karton, polimer czy metal. Inne formy druku, cyfrowego bądź wielkogabarytowego są na takich materiałach albo niemożliwe, albo też dużo droższe niż w przypadku offsetu.

Więcej informacji na temat druku offsetowego można znaleźć na stronie http://vprint.pl/blog/2019/03/28/druk-offsetowy-co-to-jest-kiedy-bardziej-sie-oplaca-od-druku-cyfrowego/

Przeciwwskazania i wady

Druk offsetowy ma liczne korzyści, jednak w niektórych przypadkach będzie po prostu nieopłacalny. Urządzenia do druku tego typu, ich techniczna obsługa, konserwacja czy choćby przygotowanie do jednego wydruku, to bardzo kosztowne narzędzia. Jeżeli więc do druku mamy tylko kilkaset sztuk jakichś materiałów, nie ma sensu uruchamiania całej procedury druku offsetowego. Ponadto, ponieważ w offsecie suchym, nie ma smarowania płyt, są one wrażliwe na małe serie i szybciej się wówczas niszczą, lepiej tym matrycom pracować dłuższy czas na jednym materiale, a więc drukować większe serie. Podsumowując, należy zauważyć, że druk offsetowy jest procesem, który odbywa się przy użyciu konkretnych pras i wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia. Zatrudnienie specjalistów znających się na jego obsłudze, zakup maszyn i narzędzi konserwacyjnych do nich nie pozwala na stosowanie offsetu w małych zakładach poligraficznych i punktach ksero. Tego typu druk jest natomiast idealny dla średnich i dużych zakładów przemysłowych przemysłu drukarskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj