Czy warto inwestować na giełdzie w 2023 roku? Tego typu pytania zadaje sobie wiele osób poszukujących sposobu na ulokowanie swojego kapitału i uchronienie go przed inflacją. Warto wiedzieć, że do inwestycji giełdowych trzeba się bardzo dokładnie przygotować. Zakup papierów wartościowych wiąże się ze sporym ryzykiem inwestycyjnym, dlatego bez odpowiedniego przygotowania można stracić nawet wszystkie ulokowane środki. W poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak właściwie przygotować się do zakupu akcji na giełdzie.
Po pierwsze: konto maklerskie
Aby móc inwestować w akcje czy inne papiery wartościowe na giełdzie, trzeba podjąć szereg odpowiednich kroków. Oprócz wszechstronnej analizy rynku czy nauki poszczególnych strategii bardzo istotne są rozmaite kwestie techniczne, takie jak założenie konta maklerskiego. Za prowadzenie takich rachunków odpowiadają domy maklerskie. Ten typ rachunków służy do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami.
Obecnie konta maklerskie można założyć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetu – oznacza to, że każda zainteresowana osoba ma możliwość zaopatrzenia się w akcje online, co jest szczególnym udogodnieniem.
Mimo dużej wygody, jaka dotyczy procesu zakupu akcji, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż bez właściwego przygotowania do handlu akcjami na giełdzie nasze szanse na odniesienie sukcesu będą znacznie mniejsze. W niektórych przypadkach może nawet istnieć spore ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków, dlatego nie warto ryzykować.
Wpłata pieniędzy na konto. Ile środków można zainwestować?
Po założeniu rachunku można wpłacić na niego środki. Warto mieć na uwadze fakt, że początkujący inwestorzy wcale nie muszą lokować na koncie maklerskim zbyt dużych kwot. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż pomaga ograniczyć ryzyko inwestycyjne.
Inwestując małe kwoty możemy samodzielnie przekonać się, czy podejmowane przez nas decyzje biznesowe przynoszą nam wymierne korzyści, czy wręcz przeciwnie. Jednocześnie ograniczymy też poziom ewentualnych strat towarzyszących inwestowaniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że strata środków to nieodłączny element inwestowania na giełdzie, ponieważ ryzyko jest tutaj wysokie.
Jak wygląda proces zakupu akcji?
Czym charakteryzuje się procedura zakupu akcji? Abyśmy mogli zaopatrzyć się w wybrane produkty inwestycyjne, musimy złożyć zlecenie. Dawniej zakup akcji sprowadzał się do odwiedzenia punktu obsługi konkretnego domu maklerskiego i złożenia dyspozycji.
Teraz, dzięki internetowym platformom maklerskim, jest to o wiele prostsze. Wystarczy, że skorzystamy z dedykowanej aplikacji stworzonej przez dany dom maklerski. Po wysłaniu zlecenia za pośrednictwem aplikacji zostanie ono przekazane do systemu DM, a później na giełdę. Taki mechanizm wysyłania zleceń giełdowych związanych z zakupem akcji ma szereg zalet, ponieważ prowizje towarzyszące internetowym zleceniom są zdecydowanie niższe aniżeli w przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na zakup akcji poprzez wizytę w stacjonarnej placówce domu maklerskiego.