Dotacja na założenie firmy – czy to dobre rozwiązanie?

0
288
Dotacja na założenie firmy - czy to dobre rozwiązanie?

Zakładanie własnej firmy zawsze jest ściśle związane z wieloma formalnościami, ale nie tylko one spędzają sen z powiek przyszłego przedsiębiorcy. Z reguły są to ogromne koszty, które czasem zwyczajnie zniechęcają do podjęcia jakichkolwiek działań. Zresztą mimo doskonałego pomysłu i biznesplanu nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek. Sporym zainteresowaniem cieszą się dotacje na założenie firmy. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Kto może skorzystać z takiej formy pomocy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Na czym polega dotacja na założenie firmy?

Najczęściej wybieranym miejscem do uzyskania dotacji na założenie firmy są powiatowe urzędy pracy. Głównie dlatego, że jest to dofinansowanie bezzwrotne, a wymagane warunki nie są skomplikowane. Wnioskodawca nie musi wnosić wkładu własnego, a otrzymane środki zobowiązany jest ulokować w aktywach przedsiębiorstwa. W tym momencie należy zaznaczyć, że dotację na założenie firmy można uzyskać jedynie w przypadku jednoosobowych działalności. Natomiast starać się o nią można tylko w określonych terminach. Na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy bez problemu można znaleźć informację, kiedy takie fundusze będą wypłacane. 

Drugą dostępną opcją są dotacje na założenie firmy z Unii Europejskiej. Jednak środki najczęściej mogą otrzymać młodzi przedsiębiorcy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku. W tym przypadku duże znaczenie ma to, że wnioskodawca niekoniecznie musi przeznaczyć środki na pokrycie kosztów związanych z zakładaniem firmy. Równie dobrze może je zainwestować we własny rozwój, a więc udać się na studia podyplomowe, szkolenia, kursy, czy też doradztwo zawodowe. Ma także możliwość ukończenia stażu lub praktyk. Oczywiście wszystko musi zostać odpowiednio udokumentowane. 

Podstawowym założeniem dotacji na założenie firmy jest walka z bezrobociem oraz danie szansy osobom, które chcą prowadzić własną działalność i mają realny do wykonania biznesplan. Takie dofinansowanie to doskonałe rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą zaciągać zobowiązań finansowych w bankach, czy też innych instytucjach udzielających pożyczek. Z tym że nie wszystkie osoby mogą starać się o dotację na założenie firmy. Poza tym konieczne jest spełnienie wielu warunków.

Kto może skorzystać z dotacji?

Wiele osób zastanawia się, kto może skorzystać z dotacji na założenie firmy. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego, skoro w mediach tak naprawdę nie są podawane żadne szczegóły, a reklamy i banery sugerują, że jest to możliwość dostępna dla wszystkich. Niestety nie do końca jest to takie proste. Na początku w ogóle trzeba uwzględnić, z której dotacji przedsiębiorca będzie chciał skorzystać. Z urzędu pracy, czy może z Unii Europejskiej. Obie te opcje wymagają od wnioskodawcy spełnienia szeregu warunków, a nie wykonanie jednego z nich może skończyć się negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Dlatego też, zanim zostanie rozpoczęta procedura starania się o dotację na założenie firmy, należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi wytycznymi i dopiero starać się o dofinansowanie. Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwość warto zasięgnąć informacji u źródła.

Jakie kryteria należy spełnić?

Jak wspomniano powyżej, istnieje mnóstwo kryteriów, które wnioskodawca musi spełnić. W przypadku urzędów pracy są to:

  • Bycie zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.
  • Nie można być studentem dziennym.
  • W ciągu ostatniego roku przyszły przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej.
  • W poprzednich pięciu latach nie została wypłacona dotacja na założenie firmy ze środków publicznych.
  • Osoba składająca wniosek nie była skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu przez ostatnie dwa lata.
  • W niektórych urzędach mogą pojawić się także dodatkowe wymagania.

O dotacje unijne mogą starać się osoby, które:

  • Są poniżej 30 roku życia, nie mogą pracować ani studiować. W tym przypadku każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i dodatkowo wnioskodawca otrzymuje pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
  • Są powyżej 30 roku życia, które nie spełniają się zawodowo. Z reguły wymogiem do otrzymania dofinansowania niezbędne jest wykazanie, że w miejscu zamieszkania sytuacja na rynku pracy jest trudna.
  • Ukończyły 45 lat.
  • Są trwale bezrobotne.
  • Są niepełnosprawne.
  • Mają podstawowe wykształcenie.

Na dotację na założenie firmy mogą liczyć też bezrobotne kobiety. W każdym przypadku wymagany jest także biznesplan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj