Jak wybrać najlepszy program do księgowości?

0
441
Jak wybrać najlepszy program do księgowości?

Programy do księgowości od wielu lat wspierają pracę księgowych. W ostatnim czasie takie rozwiązania bardzo się rozwinęły. Te, które były zbyt powolne i nie spełniały potrzeb użytkowników, szybko zniknęły z rynku. Na ich miejscu pojawiły się innowacyjne programy najnowszej generacji do księgowości online w chmurze. Jak wybrać odpowiedni program księgowy, który ułatwi i przyspieszy codzienne obowiązki? Jakie właściwości warto wziąć pod uwagę? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Ewolucja oprogramowania księgowego

Programy księgowe intensywnie rozwijają się już prawie 30 lat. Pierwsze wersje były dostępne na dyskietkach komputerowych w latach 90. Wraz z rozwojem technologii, potrzeby księgowych zaczęły rosnąć. Programy księgowe stawały się coraz bardziej rozbudowane, funkcjonalne i musiały nadążać za dynamicznymi zmianami w przepisach. Było to szczególnie problematyczne dla producentów w latach 90. i na początku XXI wieku. Wiele firm nie wytrzymało tempa zmian, w wyniku czego część programów do księgowości zniknęła z rynku. Stare rozwiązania przestały być wspierane lub przejmowała je konkurencja. Obecnie rynek oprogramowania księgowego ustabilizował się i jest prowadzony przez kilku solidnych producentów.

program księgowy

Jakie rozwiązania musi mieć dobry program do prowadzenia księgowości?

Prowadzenie rachunkowości może się bardzo różnić w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa. Mniejsze firmy prowadzą uproszczoną księgowość w formie ksiąg przychodów i rozchodów. Z kolei duże podmioty, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i organizacje non-profit muszą prowadzić pełną księgowość w postaci ksiąg handlowych. Pozostaje jeszcze kwestia ewidencji środków trwałych i ich amortyzacji. Czym zatem powinien odznaczać się dobry program księgowy? Dla biur rachunkowych, które zajmują się księgowością zewnętrzną, niewątpliwie ważna jest umiejętność sprawnej i szybkiej obsługi wielu baz danych. Kolejną ważną kwestią jest ilość baz danych, którymi biuro rachunkowe może zarządzać w programie. 

Chcesz poznać i kupić prawdopodobnie najlepszy program do księgowości? Odwiedź już teraz tą stronę https://optima-sklep.pl/pol_m_Ksiegowosc-158.html

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze programu do księgowości?

W pierwszej kolejności należy oczywiście zwrócić uwagę na podstawowe funkcje. Następnie warto porównać inne, bardziej zaawansowane cechy. Oto kilka najważniejszych wartości, które powinien mieć program księgowy:

 • Rejestracja dokumentów — oprogramowanie powinno mieć możliwość rejestrowania dokumentów księgowych takich jak faktury, paragony, umowy, wydatki i przychody.
 • Zarządzanie saldami — program powinien być w stanie zarządzać saldami kont, w tym bilansem otwarcia, saldami bieżącymi i bilansem zamknięcia.
 • Monitorowanie płatności — oprogramowanie powinno być w stanie monitorować płatności, takie jak należne faktury, zaległe płatności i wpłaty na konta.
 • Raporty – oprogramowanie księgowe powinno umożliwiać generowanie różnych raportów księgowych, takich jak bilans, rachunek zysków i strat, raport sprzedaży i bilansu, księga przychodów i rozchodów itp.
 • Zarządzanie podatkiem VAT — powinna istnieć możliwość zarządzania podatkiem VAT, w tym sporządzania deklaracji VAT i zestawień VAT.
 • Obsługa wielu walut — oprogramowanie powinno mieć możliwość obsługi różnych walut, w tym przeliczania walut i obliczania kursów.
 • Dostęp do chmury — oprogramowanie księgowe powinno umożliwiać dostęp do danych z dowolnego miejsca, w tym z różnych urządzeń.
 • Automatyzacja — oprogramowanie powinno umożliwiać automatyzację różnych procesów księgowych, takich jak nadawanie numerów księgowych, klasyfikacja transakcji czy publikowanie szablonów.
 • Integracja z innymi systemami — program powinien umożliwiać integrację z innymi systemami, takimi jak systemy płatności elektronicznych, systemy sprzedaży itp.
 • Bezpieczeństwo — program powinien posiadać różne zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie danych, hasła i uwierzytelnianie użytkowników.

To tylko kilka cech, które powinien posiadać system księgowy. Dostępnych funkcji i opcji są setki. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i indywidualnych wymagań każdego przedsiębiorstwa. 

comarch erp optima

Co wyróżnia najlepsze oprogramowanie księgowe?

Program do prowadzenia księgowości niewątpliwie wyróżniają dodatkowe rozwiązania, które znacznie usprawniają procesy księgowe i rachunkowe. Do takich rozwiązań należy np.

 • oprogramowanie OCR do skanowania i digitalizacji faktur;
 • elektroniczna wymiana danych z klientami biura rachunkowego;
 • elektroniczne raportowanie  i przetwarzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych;
 • praca z wieloma bazami danych;
 • raportowanie i analiza danych biznesowych w różnych obszarach.

Wszystkie wymienione powyżej funkcje i cechy techniczne zapewnia jeden z najstarszych i najlepszych programów księgowych na polskim rynku, czyli Comarch ERP Optima. Więcej na jego temat oraz zakupie konkretnych modułów można przeczytać w dedykowanym sklepie internetowym: https://optima-sklep.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj