Nadmierne nagrzewanie się komputera to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się użytkownicy tych urządzeń. Najczęściej dochodzi do tego podczas intensywnej pracy, np. podczas używania wymagających programów i gier. Towarzyszą temu często inne objawy, jak pogorszenie wydajności i niestabilna praca systemu, hałas generowany przez układ chłodzenia, a w najgorszym przypadku uszkodzenie sprzętu. Przegrzewanie komputera najczęściej świadczy o niewłaściwie dobranym lub zabrudzonym chłodzeniu. Na szczęście można temu zaradzić.
Jak zapobiec przegrzaniu się komputera stacjonarnego?
Problem przegrzewania najczęściej dotyka zestawów z najbardziej wydajnymi podzespołami, szczególnie tymi dedykowanymi graczom i grafikom. Zaawansowane procesory oraz karty graficzne, gdy wykorzystujemy w pełni lub znacznym stopniu ich potencjał, potrafią generować naprawdę duże ilości ciepła, które powinno być odpowiednio odprowadzane. Niektórzy użytkownicy komputerów stacjonarnych popełniają błąd polegający na tym, że chcąc zmodernizować swój sprzęt, wymieniają różne komponenty na bardziej wydajne, zapominając jednak o układzie chłodzenia. Standardowe wyposażenie może okazać się niewystarczające po zainstalowaniu bardziej energochłonnych podzespołów. Konieczna może okazać się także wymiana obudowy na większą, a także zainstalowanie dodatkowych wentylatorów.
Często jednak problem z przegrzewaniem pojawia się także w niemodernizowanych zestawach, po dłuższym czasie użytkowania. Najpewniej powodem jest zabrudzenie układu chłodzenia. W takiej sytuacji konieczne jest otwarcie obudowy, a następnie przedmuchanie wentylatorów sprężonym powietrzem, aż zniknie cały kurz i inne zanieczyszczenia. Warto przy okazji wymienić pastę termoprzewodzącą na spodzie radiatora, ponieważ mogła stracić swoje właściwości. Najlepiej powtarzać tę czynność co rok, dwa lata.
Co zrobić z przegrzewającym się laptopem?
W przypadku mobilnych komputerów sytuacja jest o tyle trudniejsza, że w zasadzie nie istnieje możliwość samodzielnej wymiany układu chłodzenia, a czyszczenie go okazuje się mocno utrudnione. Najczęściej sprężone powietrze da się wprowadzić jedynie od zewnątrz – przez otwory, którymi wydostaje się nadmiar ciepła – a w rezultacie część kurzu zapewne pozostanie w środku. Oczywiście, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą spróbować rozkręcić obudowę i dokonać bardziej szczegółowych prac, włącznie z wymianą pasty termoprzewodzącej. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić urządzenia, o co o wiele łatwiej niż w przypadku stacjonarnych komputerów.
Dobra wiadomość jest taka, że te najbardziej wydajne, a tym samym najłatwiej się nagrzewające modele, np. nowoczesne laptopy Lenovo do gier, wyposażone są w bardzo wydajne układy chłodzenia, idealnie dopasowane do zainstalowanych podzespołów. Zawsze pozostaje też możliwość stosowania specjalnych podkładek chłodzących, które są w stanie skutecznie obniżyć temperaturę laptopa. Można również ograniczyć obciążenie procesora poprzez zarządzanie uruchomionymi procesami w Menedżerze zadań systemu Windows.