Szybki rozwój handlu i rozrywki internetowej powoduje, że coraz szersze grono osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na tworzenie własnych treści w sieci. Aby skorzystać z dobrodziejstw tej formy publikacji konieczny jest spełnienie kilu warunków, wśród których kluczowym jest posiadanie własnego serwera lub skorzystanie z usług hostingowych – na przykład VPS.
VPS jako usługa hostingowa
Hosting jest rodzajem usługi, w ramach której na sprzęcie zewnętrznego podmiotu przechowywane są dane, widoczne dla zewnętrznych użytkowników jako strona www. Możliwe jest korzystanie z kilku form usług tego typu.
Niezwykle popularny jest hosting współdzielony. W jego ramach użytkownik otrzymuje ustaloną z góry przestrzeń, którą może zapełnić swoimi danymi. Limitowane są też najczęściej takie parametry, jak ilość domen, z których można korzystać w ramach danej usługi, wysokość transferu czy ilość adresów e-mail. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena, jest więc popularnym rozwiązaniem wśród nowych firm.
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest VPS (Virtual Private Server). W tym przypadku użytkownik otrzymuje w dzierżawę część serwera fizycznego o dużej mocy. Możliwe jest dowolne zarzadzanie jej strukturą oraz oprogramowaniem, które zostanie tam zainstalowane. Jest to więc rozwiązanie polecane dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. VPS pozwala na dużo większą elastyczność zastosowanych rozwiązań i gwarantuje dostęp do określonych w umowie zasobów. Stanowi on element pośredni pomiędzy hostingiem współdzielonym a najmem całego serwera – od tego ostatniego rozwiązania VPS jest co najmniej kilkukrotnie tańszy.
VPS – podstawowe zalety
VPS pozwala przede wszystkim na zachowanie znacznie wyższego bezpieczeństwa niż serwery współdzielone. Dane, niezbędne do funkcjonowania serwisu, są przechowywane w ograniczonej i odizolowanej przestrzeni.
Inną, często podnoszoną zaletą hostingów VPS, jest dobry stosunek jakości do ceny. Usługa taka ma wiele cech, zbilżających ją do wynajmu serwera. Jednocześnie – jak wspomniano – jej koszty mogą być kilkukrotnie niższe. W efekcie na skorzystanie z hostingu VPS decyduje się wiele firm, które chcą korzystać z szybkiego i bezpiecznego miejsca, niezbędnego do przechowywania danych stron internetowych, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.