Rozwój infrastruktury 5G w Polsce w 2022 – coraz lepszy zasięg dla każdego!

0
407
Rozwój infrastruktury 5G w Polsce w 2022 – coraz lepszy zasięg dla każdego!

Choć sieć 5G jest obecna w Polsce dopiero od kilku lat, to naukowcy i operatorzy komórkowi już teraz mówią o rewolucji w telefonii komórkowej. Dynamiczny rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej sprawia, że coraz większe grono Polaków może cieszyć się dużo lepszym zasięgiem – a to dopiero początek nadchodzącej rewolucji technologicznej! Jakie są zalety 5G? Czy piąta generacja telefonii komórkowej faktycznie zmieni nasze codzienne życie?

Co to jest sieć 5G i czym różni się od 4G oraz 3G?

Sieć 5G to całkowicie nowa, piąta generacja telefonii komórkowej. Choć co do zasady działa ona w podobny sposób co wcześniejsze standardy 3G oraz 4G, to tak naprawdę mamy do czynienia z zupełnie inną, dużo lepszą technologią, która zapewnia nie tylko lepszy zasięg, ale też znacznie szybsze połączenie z internetem.

W praktyce sieć 5G wykorzystuje trzy częstotliwości: 700 MHz, 3,4 GHz oraz 26 GHz. Najważniejszą zaletą tego ostatniego pasma jest duża szybkość – prędkość internetu mobilnego może w teorii osiągnąć nawet 20000 Mbit/s. W praktyce wartość ta jest mniejsza i obecnie wynosi ok. 600-800 Mbit/s, ale wciąż jest to szybkość porównywalna ze światłowodem. Dzięki sieci 5G użytkownicy mogą wykorzystywać internet mobilny do oglądania filmów, grania w gry czy pracy zdalnej bez konieczności długiego oczekiwania na załadowanie się treści.

To nie wszystko. W ramach akcji edukacyjnej Gmina w Zasięgu eksperci ze Stowarzyszenia „Miasta w internecie” przygotowali poradnik „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej”, w którym tłumaczą, że wbrew stereotypom największym beneficjentem sieci 5G będą nie wielkie miasta, a wsie oraz małe miejscowości. To zasługa pasma 700 MHz, które charakteryzuje się bardzo dużym zasięgiem. Do działania wymaga relatywnie niewielkiej liczby stacji bazowych, dzięki czemu zaprojektowanie oraz wybudowanie odpowiedniej infrastruktury jest szybkie, tanie i proste.

Sieć 5G – jak wpłynie na nasze życie?

Wiemy już, że 5G ma dwie najważniejsze zalety: duży zasięg oraz ogromną prędkość internetu mobilnego. Obie te cechy sprawiły, że operatorzy komórkowi prześcigają się w budowie infrastruktury wykorzystującej piątą generację telefonii komórkowej. W rezultacie duża część mieszkańców kraju ma już dostęp do szybkiego internetu. Jak sieć 5G wpłynie na nasze codziennie życie?

Autorzy raportu „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej” wskazują, że sieć 5G znacząco zmniejszy wykluczenie cyfrowe, które dotyka zwłaszcza mieszkańców wsi oraz najbiedniejszych Polaków. Dzięki 5G zyskają oni dostęp do taniego i szybkiego internetu, który działa nie tylko w telefonie, ale też na komputerze (fakty i mity o 5G opisuje rzetelnie strona https://gminawzasiegu.mwi.pl/artykuly/136,siec-5g-co-to-jest-fakty-i-mity-dotyczace-technologii). Nowa sieć może znacząco usprawnić zdalne nauczanie w szkołach czy na uniwersytetach, a także ułatwić uczniom korzystanie z internetowych zasobów edukacyjnych.

Jednak zdaniem ekspertów największą zmianą, jaka wiąże się z 5G, będzie wprowadzenie w życie koncepcji tzw. Internetu Rzeczy. Dzięki nowej sieci coraz większa liczba urządzeń będzie mogła korzystać z szybkiego połączenia internetowego. Ułatwi to cyfryzację i automatyzację polskiej gospodarki, ale też wpłynie na życie codzienne, chociażby przez realizację koncepcji inteligentnego domu lub całych, inteligentnych miast. Jak może to wyglądać w praktyce?

Weźmy pod uwagę komunikację — element życia codziennego większości z nas. Dzięki systemom inteligentnego transportu, które stanowią składową rozwiązań zwanych jako smart city (inteligentne miasto), możemy odczuć wyraźną poprawę właśnie w zakresie komunikacji. Najprostszym przykładem jest “zielona fala”, pozwalająca płynnie przejeżdżać przez kolejne skrzyżowania i rozładowująca korki. To jednak tylko początek możliwości takich systemów. Następnie idą informacje o zajętości pasów ruchu, możliwych opóźnieniach, sugerowanym tempie optymalnym do przejechania przez skrzyżowanie „na zielonym”, preferowanych ścieżkach komunikacyjnych dla mikromobilności (hulajnogi, rowery), dostępności miejsc parkingowych w okolicy. Płynniejszy ruch powoduje mniejszą emisję CO2, a monitoring stanu powietrza pozwala informować mieszkańców o możliwych zagrożeniach. Kolejną zmienną wprowadza dopiero raczkująca technologia transportu autonomicznego i dronów transportowych, które będą wymagały dużych mocy obliczeniowych w chmurze i płynnego przesyłu danych z tysięcy nadajników – smartfonów, czujników, kamer, sieci neuronowych.

Podobne rozwiązania mogą wejść do naszego życia właśnie dzięki sieci 5G. To nie tylko szansa na walkę z wykluczeniem cyfrowy, dająca wiele możliwości rozwoju gospodarczego miast i wsi, ale też wygodny, tani i szybki internet mobilny, z którego może skorzystać każdy z nas. Nie tylko wokół sieci 5G narosło dużo mitów. Sprawdź również, jak przedstawiają się fakty o wpływie masztów telefonii komórkowej na ludzkie zdrowie, odwiedzając stronę https://gminawzasiegu.mwi.pl/artykuly/133,maszty-telefonii-komorkowej-czy-sa-bezpieczne-dla-zdrowia prowadzoną przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj