Wybuch pandemii COVID-19 spowodował ogromne zmiany nie tylko w życiu społecznym, lecz także w działaniu licznych firm. Na które z nich warto zwrócić największą uwagę?
Skutki pandemii dla biznesu: wzrost znaczenia pracy zdalnej i nowe spojrzenie na bezpieczeństwo danych
Do najważniejszych zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, które pojawiły się wraz z pandemią COVID-19, niewątpliwie należy wybuch popularności pracy zdalnej. Według raportu opublikowanego w marcu tego roku przez Parlament Europejski liczba osób pracujących w taki sposób na początku 2020 r. wzrosła nawet 2- lub 3-krotnie w stosunku do poprzednich lat. W niektórych sektorach – szczególnie w IT czy branży reklamowej – wzrost ten był jeszcze wyższy. Pracownicy podkreślają, że to wygodne rozwiązanie, które często pozwala im zaoszczędzić czas i lepiej zadbać o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jednocześnie jest to sytuacja, która wiąże się z pewnymi wyzwaniami dla firm i dostawców Internetu.
Pandemia wywarła także niemały wpływ na podejście do cyberbezpieczeństwa, co miało także pewien związek ze wzrostem popularności pracy zdalnej i hybrydowej. Domowe łącza często są słabiej zabezpieczone niż sieci firmowe, a obawy związane z rozwojem pandemii były szeroko wykorzystywane przez strony o wątpliwej renomie, publikujące tzw. fake newsy, które przeważnie również nie chroniły dostatecznie danych użytkowników. To idealna sytuacja dla hakerów, którzy mieli okazję wykorzystać zupełnie nowe sposoby na przeprowadzanie ataków. Z tego względu wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie rozwiązań takich jak wirtualne sieci prywatne (VPN) czy ochrona ANTY-DDoS.
Ochrona ANTY-DDoS ważniejsza niż kiedykolwiek
Zmiany w sposobie korzystania z Internetu przez pracowników różnych firm umożliwiły między innymi rozwój ataków DDoS. To rodzaj ataku, który zakłada „zasypanie” danego serwera lub usługi zapytaniami masowo wysyłanymi z licznych komputerów, najczęściej będących częścią tzw. botnetów (sieci sprzętów, które po zainfekowaniu przez złośliwe oprogramowanie dostały się pod kontrolę hakerów). Jego efektem jest przerwa w działaniu wybranego systemu, co prowadzi do strat finansowych dla przedsiębiorstw, a często łączy się także z wymuszeniem okupu przez cyberprzestępców. Według statystyk zebranych przez firmę Kaspersky częstotliwość przeprowadzania takich ataków wzrosła aż czterokrotnie pomiędzy końcówką roku 2020 a 2021. Niewiele wskazuje, by ten trend miał się odwrócić – ochrona ANTY-DDoS jest obecnie niezbędna dla firm.
INEA dla firm: rozwiązania, które pozwalają utrzymać sprawność działania w trudnych warunkach
Jak chronić się przed obecnymi zagrożeniami i zachować efektywność nawet w obliczu istotnych zmian powodowanych przez pandemię? Najlepszym sposobem będzie korzystanie ze stabilnych, zaufanych rozwiązań kierowanych do przedsiębiorstw. Na polskim rynku warto zwrócić uwagę między innymi na ofertę INEA dla firm – wśród dostępnych propozycji znajdziemy między innymi zabezpieczenia ANTY-DDoS, wsparcie dla wykonywania kopii zapasowych czy szybki, symetryczny Internet światłowodowy.