Testowanie jest kluczowym krokiem w procesie tworzenia każdego oprogramowania, aplikacji czy strony www. Testowanie pomaga w prawidłowym działaniu, zapewnia wysokiej jakości rozwiązania i pozwala na przewidzenie i zapobieganie wielu problemom i kosztom. Sprawna aplikacja, strona www czy e-sklep prowadzi do zaufania i zadowolenia klientów.
KORZYŚCI Z TESTOWANIA OPROGRAMOWANIA
- Zwiększa to zaufanie do produktu, który jest w trakcie rozwoju.
- Zapewnia pewne, spójne i dokładne rezultaty, a także obniża koszty utrzymania aplikacji.
- Pomaga firmom w zapewnieniu wysokiej jakości produktów, co z kolei przyczynia się do zaufania klientów.
- Pomaga w identyfikacji błędów w procesie rozwoju oprogramowania.
- Pozwala klientom biznesowym dostarczać użytkownikom produkty i oprogramowanie wysokiej jakości.
- Pomaga zapobiegać awariom, co pozwala firmie zaoszczędzić pieniądze na kosztownych naprawach utrzymaniowych na poczet przyszłych projektów aplikacji.
- Usprawnia działanie produktu lub aplikacji.
CZYM JEST TESTOWANIE OPROGRAMOWANIA?
Testowanie ogólnie to proces poddania czegoś próbie w celu uzyskania określonego wyniku.
Testowanie oprogramowania umożliwia ocenę jego jakości i pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii podczas użytkowania. Testom poddaje się zarówno całość oprogramowania, jak również wybrane elementy. Bez względu jednak na zakres testów, ich celem zawsze jest wykrycie błędów, luk, defektów.
TESTOWANIE FUNKCJONALNE
Definicji metodologii, metodyk i metod testowania oprogramowania jest bardzo wiele, a testy funkcjonalne to jeden z 4 tradycyjnych typów testów, który ma za zadanie ocenić, czy moduł lub system spełnia wymagania funkcjonalne.
Testowania funkcjonalnego wymagają nie tylko produkty czysto komercyjne. Jeśli zamawiasz lub tworzysz aplikację na potrzeby funkcjonowania swojej firmy, brak testów może zaburzyć codzienne funkcjonowanie twojego zespołu.
W celu przeprowadzenia takich testów, testerzy oprogramowania działają na zasadzie czarnej skrzynki, co oznacza, że nie mają wiedzy na temat wewnętrznej struktury aplikacji poddawanej testom. Ich zadaniem jest sprawdzić, czy program spełnia oczekiwania biznesowe i jednocześnie zapewnić użytkownikowi wysoką funkcjonalność. Podczas procesu testowania oprogramowania nie można zapominać o wersjach mobilnych naszego produktu. Testerzy używają specjalistycznych narzędzi do testowania lub korzystają z mobilnych wersji stron internetowych, aby przetestować tę funkcjonalność.
STRONY WWW I APLIKACJE WIELOJĘZYCZNE- TESTOWANIE
Firmy działające na rynku międzynarodowym wykonują tłumaczenie swoich stron, aplikacji czy oprogramowania na wiele języków. Nawet jeśli nasz produkt został poddany testom przed tłumaczeniem, każda nowa wersja językowa stron czy aplikacji wymaga kolejnych testów.
Powodów, dla których po tłumaczeniu należy wykonać nowe testy, jest wiele, np.: różnice w długości tekstu między poszczególnymi językami, aspekty prawne, nowe zasady wysyłki produktów, ocenę użyteczności aplikacji na nowym rynku.
Nową wersję językową witryny zawsze należy poddać testom funkcjonalnym i językowym. W Skrivanku mamy w tym zakresie duże doświadczenie i zdajemy sobie sprawę, że bez testów powierzony nam projekt nie jest kompletny. Testowanie oprogramowania jest niezbędnym elementem każdego projektu tłumaczenia stron www, oprogramowania i aplikacji mobilnych.
CO DALEJ PO TESTOWANIU OPROGRAMOWANIA?
Zakończenie testów oprogramowania lub aplikacji nie musi oznaczać, że zadanie zostało wykonane lub że użytkownik będzie zadowolony z produktu. Wynikiem testów jest raport opisujący napotkane błędy. Uzyskanie funkcjonalnej i wolnej od błędów strony internetowej lub aplikacji możliwe jest tylko po wprowadzeniu niezbędnych poprawek. Dlatego jakość oprogramowania czy stron internetowych zależy nie tylko od pracy testera.
Równie ważne jest, aby zespół deweloperski sprostał wyzwaniu i wdrożył konkretne usprawnienia. Ostateczna wersja programu wymaga jeszcze weryfikacji pod kątem wprowadzonych zmian, zgodnie z testami i wymaganiami użytkownika. A już opublikowane strony internetowe lub aplikacje również mogą zostać udoskonalone dzięki nowym wersjom. W świecie stale zmieniających się wymagań przygotowanie ostatecznej wersji aplikacji jest praktycznie niemożliwe. Trzeba stale brać pod uwagę zachowania i opinie użytkowników, wprowadzać poprawki i śledzić aktualne trendy.
ILE TO KOSZTUJE?
To zależy od tego, ilu testerów zaangażujemy, ile czasu przeznaczymy na testy i jaki zakres testów wykonujemy. Nie warto jednak oszczędzać na testach. Poprawki wprowadzane na gotowej i udostępnionej użytkownikom aplikacji to dużo wyższy koszt, także wizerunkowy, i po prostu kłopot.
W Skrivanku testowanie oprogramowania i stron internetowych może być częścią bardziej złożonych projektów lub samodzielną usługą. Przeprowadzamy testy funkcjonalne zarówno serwisów internetowych, jak i nowo tworzonych wersji językowych oprogramowania, niezależnie od używanego języka programowania. Stawki za testowanie oprogramowania i stron internetowych zależą od ich rozmiaru, języka programowania, specyfikacji, złożoności produktu i wymagań testowych. Skontaktuj się z nami, aby omówić wymagania dotyczące testowania oprogramowania lub witryny, zakres testów i otrzymać bezpłatną wycenę. Nasi testerzy oprogramowania służą pomocą.