Badania ultradźwiękowe ostatnio cieszą się coraz większą popularnością. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób nadal nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym one tak właściwie są, a także w jaki sposób wyglądają. Czym są badania ultradźwiękowe? Jakie zalety badań ultradźwiękowych możemy wyróżnić? W jaki sposób przebiegają? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Czym są badania ultradźwiękowe?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat badań ultradźwiękowych, warto wcześniej dowiedzieć się, czym one tak właściwie są. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na ich zdefiniowanie, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to jedna z technik badań objętościowych, która umożliwia wykrywanie wad objętości danego materiału. Ta innowacyjna technika charakteryzuje się tym, że bazuje na zjawisku związanym z rozchodzeniem się fali. Jest ona wprowadzana za pośrednictwem specjalnej głowicy. Specjaliści obserwują zarejestrowane impulsy i na tej podstawie są w stanie określić wady. Badania ultradźwiękowe mogą być prowadzone zarówno automatycznie, ręcznie, jak i półautomatycznie, w zależności od indywidualnych preferencji. Dzięki tej technice wykryjemy różnorodne nieciągłości, wśród których najczęściej wyróżnia się pęknięcie, przyklejenie brzegowe, pęcherze, żużel, brak przetopu, wyciek.
Jakie zalety badań ultradźwiękowych możemy wyróżnić?
Nie bez powodu badania ultradźwiękowe cieszą się tak dużą popularnością. Korzystając z tej technologii możemy wykryć wiele nieciągłości. W razie konieczności dokonamy pomiaru grubości przy jednostronnym dostępie. Metoda uznawana jest za uniwersalną i skuteczną. Badania ultradźwiękowe są stosunkowo szybkie, bowiem wyniki otrzymujemy już chwilę po zakończeniu. Jest to niemalże gwarancja precyzyjnego zlokalizowania wad zewnętrznych i wewnętrznych. Badania ultradźwiękowe wykryją niebezpieczne nieciągłości płaskie i wąskoszczelinowe.
Jak przebiegają badania ultradźwiękowe?
Badania ultradźwiękowe polegają na tym, że wprowadza się impulsowo falę ultradźwiękową do danego materiału- w tym celu wykorzystuje się głowicę aparatu. Konieczne jest prawidłowe sprzężenie akustyczne pomiędzy głowicą i materiałem- zaleca się zatem stosowanie specjalnego środka sprzęgającego, co ułatwia wprowadzenie wiązki ultradźwiękowej. Fala rozchodzi się po obiekcie i wraca do głowicy- dzięki temu możliwe jest wysnucie odpowiednich wniosków.