Jakość mięsa a sposób hodowli – dlaczego warto kupować sprawdzony drób?

0
157
Jakość mięsa a sposób hodowli - dlaczego warto kupować sprawdzony drób?

Mięso drobiowe jest znakomitym źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Stanowi ważny element zbilansowanej diety, dobrze więc jeść je co najmniej kilka razy w tygodniu. Wokół drobiu narosło jednocześnie sporo mitów, w których dominuje choćby twierdzenie o faszerowaniu zwierząt antybiotykami i hormonami. Czy należy więc obawiać się drobiu? I jak wybrać najlepszy rodzaj mięsa? Sprawdź nasz poradnik.

Hormony i antybiotyki – ile w tym prawdy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podawanie zwierzętom hodowlanym antybiotyków bez wskazania weterynarza jest zabronione. Oznacza to, że podanie antybiotyku jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy w stadzie panuje choroba wymagająca antybiotykoterapii. Hodowca nie może też tego robić na własną rękę – obowiązkowe jest wystawienie odpowiedniej recepty przez lekarza weterynarii. Co więcej, zabroniony jest także ubój zwierzęcia do czasu przejścia określonego czasu karencji – kiedy z jego organizmu zostaną usunięte wszelkie resztki leku. Co z hormonami? Od 2006 roku w Polsce jest zakaz podawania zwierzętom hormonów wzrostu. W przypadku złamania któregokolwiek z tych przepisów, hodowcy są bardzo surowo karani, dlatego niewielu z nich podejmuje się takiego ryzyka. Nie oznacza to jednocześnie, że nie należy zwracać uwagi na pochodzenie mięsa. Dla jego jakości i smaku ważne są jednak inne sprawy.

Sposób hodowli, a smak i wartości odżywcze

Jak nietrudno się domyślić, na smak mięsa ma wpływ to, czym jest karmione zwierzę oraz w jakich warunkach żyje. Warto zastanowić się choćby nad tym, że coraz częściej zwraca się uwagę na pochodzenie jaj – nie tylko na ich klasę wagową. Najbardziej pożądane są te z chowu ekologicznego lub z wolnego wybiegu, najmniej – z chowu klatkowego. Jeśli więc sposób hodowli kur ma znaczenie dla wartości jajek, dlaczego nie miałby mieć dla jakości mięsa? Sprawdzony drób, z dobrego źródła posiada też zupełnie inne walory smakowe – jest bardziej soczysty i kruchy. Kupując taki produkt można być pewnym, że daje się swoim najbliższym to, co najlepsze. Warto też być świadomym, że na smak drobiu wpływa też wiek osobnika – im młodszy, tym słabszy profil smakowy.

Kurczaki, indyki czy kaczki – co jest lepsze?

Kupując drób należy wziąć więc pod uwagę sposób jego hodowli, a najlepiej kupować go ze sprawdzonego, pewnego źródła. Jeśli nie jest to możliwe – dobrze byłoby czytać etykiety i wybierać te z chowu ekologicznego, karmione dobrej jakości paszami. Kolejną, istotną sprawą jest zaś rodzaj drobiu. Który, w takim razie, będzie najlepszym wyborem: kurczak, indyk czy może kaczka? Każdy z nich posiada swoich zwolenników, dietetycy są jednak zgodni – indyk jest najzdrowszym mięsem. Posiada mało tłuszczu i kalorii, a za to dużo białka i witamin. A poza tym jest po prostu pyszny, na pewno warto włączyć go do swojej diety.

Informacje z powyższego artykułu zostały przygotowane na podstawie artykułów opublikowanych w serwisie Wings of quality.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj