Oszczędzanie na oponach? To nie jest dobry pomysł!

0
372
Oszczędzanie na oponach? To nie jest dobry pomysł!

Spis treści: Opony są jedynym elementem łączącym samochód z nawierzchnią, Guma z wiekiem traci swoje właściwości, Parametry opony naprawdę mają wpływ na jej zachowanie na drodze, Możesz się łatwo przekonać, jaki wpływ na bezpieczeństwo mają opony

Opony – wielu kierowców traktuje je po macoszemu, wymieniając ogumienie dopiero wtedy, gdy obecne jest już skrajnie zużyte lub uszkodzone. W Polsce głównym kryterium wyboru opon wciąż pozostaje też cena. Tymczasem to właśnie ogumienie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego nigdy nie powinno się na nich przesadnie oszczędzać.

Ekspert informuje:W Polsce, co trudno zrozumieć, nadal nie ma obowiązku stosowania zimowego ogumienia. Mimo to zdrowy rozsądek podpowiada, aby właściciel ciężarówki zainwestował w takie opony, bo znacznie zwiększają one bezpieczeństwo kierowcy i przewożonego ładunku.Źródło: https://logistykaitransport.pl/logistyka,ac256/transport-samochodowy-zima-podstawowe-zasady-bezpieczenstwa-i-zdrowego-rozsadku,9385

Opony są jedynym elementem łączącym samochód z nawierzchnią

Na co dzień o tym nie myślimy, natomiast rzeczywiście nie ma innego punktu styku auta z podłożem. Potrafimy spędzić godziny na wybieraniu hamulców, felg czy wyposażenia dodatkowego, natomiast zaskakująco mało czasu poświęcamy na dobranie odpowiedniego ogumienia do samochodu. Warto to zmienić, zwłaszcza jeśli Twoje obecne gumy aż proszą się o wyrzucenie.

Guma z wiekiem traci swoje właściwości

Częstym błędem popełnianym przez polskich kierowców jest sugerowanie się wyłącznie głębokością bieżnika. Może być natomiast tak, że opona, która wygląda wciąż bardzo dobrze, w rzeczywistości powinna zostać natychmiast poddana utylizacji. Wszystko dlatego, że jest stara, co ma bezpośredni wpływ na pogorszenie właściwości gumy.

Rada

Opony należy wymieniać w momencie, gdy ich wiek przekroczy 5, maksymalnie 6 lat.

Specjalista ostrzega: „Spękania najczęściej można zaobserwować na dość leciwych oponach, jednak nie jest to regułą. Popękany bieżnik może być również objawem eksploatowania gum w nieodpowiednich warunkach, na przykład jazdy na oponach zimowych latem. Nie musimy chyba wyjaśniać, że takie gumy wymagają natychmiastowej wymiany na nowe.” Źródło: https://poradnikmoto.pl/moto,ac252/gleboki-bieznik-to-nie-wszystko-sprawdz-kiedy-trzeba-wymienic-opony-w-samochodzie,13220

Parametry opony naprawdę mają wpływ na jej zachowanie na drodze

Te literki przy oznaczeniach opon nie są tylko zabiegiem marketingowym. To, czy opona uzyskała wynik A czy B podczas jazdy na mokrej nawierzchni, ma realne przełożenie na jej zachowanie. Warto więc wybierać opony z możliwie jak najlepszymi parametrami w zakresie przyczepności, ale też zużycia paliwa czy głośności.

Możesz się łatwo przekonać, jaki wpływ na bezpieczeństwo mają opony

Wystarczy, że zafundujesz sobie jazdę po torze testowym, gdzie prowadzone są kursy doskonalenia techniki jazdy. Instruktor może Ci zaproponować przejechanie się po płycie poślizgowej samochodem na nowych, markowych oponach oraz Twoim pojazdem, obutym w mocno sfatygowane gumy. Różnica będzie bardzo wyraźna.

Artykuł przygotowany przez redakcje portalu tematycznego Mindly.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj