Zastanawiasz się nad pracą jako programista? Zatem koniecznie poznaj typowy rozkład zajęć programisty, z którym mierzy się on na co dzień programista. Dzięki temu będziesz wiedzieć już, czego spodziewać się w trakcie pracy na takim stanowisku.
Zostań dobrym programistą
Marzysz o tym, aby Twoja praca była fascynująca, pozbawiona rutyny i oczywiście dobrze płatna? Tak naprawdę wiele zależy od Ciebie, aby tak się stało. Po pierwsze musisz być wytrwałym w trakcie pracy, zdobywania doświadczenia i pięcia się po szczeblach kariery. Do tego niezwykle istotne jest ciągłe doskonalenie się i zdobywanie wiedzy. Branża IT jest bardzo dynamiczna, dlatego bezustanne zdobywanie wiedzy to konieczność. Na szczęście do wyboru jest tak wiele opcji, np. internetowy kurs Java, dzięki któremu nie musisz nawet wychodzić z domu, aby stawać się coraz lepszym programistą. Twoje zaangażowanie i potrzeba rozwoju sprawią, że zyskasz zatrudnienie w bardziej prestiżowej firmie, a Twój typowo dzień w pracy będzie jeszcze bardziej dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Jak wygląda typowy dzień programisty?
Praca programisty bywa naprawdę bardzo elastyczna. Z jednej strony zależy to od dnia, projektu czy nawet od tego, w jakiej firmie pracujesz. Czy to oznacza, że może okazać się, że pracodawca zleci Ci tworzenie kodu przez całe 8 godzin? W niektórych firmach niestety nadal ma to miejsce, ale coraz rzadziej. Obecnie bardzo często praca programistów skupia się także na wykonywaniu bardzo wielu innych obowiązków.
Początek pracy to powinno być przede wszystkim ustalenie celów, wyjaśnienie założeń, czy dokonanie podziału zadań. Duży nacisk kładzie się obecnie na pracę zespołową. Dlatego pracownicy zajmujący się różnymi zadaniami, powinni ze sobą ściśle współpracować i pozostawać w kontakcie. Do tego czasem zdarza się też tak, że programista komunikuje się również z klientem, co ma zapewnić większą satysfakcję klienta z ostatecznego efektu pracy.
Nie ma co ukrywać zazwyczaj duża część pracy programisty to właśnie pisanie kodu. Jednak rzadko odbywa się to dłużej niż przez ok. 4 godziny w ciągu dnia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zbliża się deadline.
Do tego programiści zajmują się także inspekcją kodu. Aby mieć pewność, że inne osoby nie popełniły błędów w trakcie swojej pracy, programista sprawdza kod innego specjalisty.
Poza tym nauka, szkolenia i poszerzanie wiedzy są na porządku dziennym. W końcu tylko w ten sposób możliwe jest realizowanie efektywnych i zgodnych z wymaganiami klientów projektów.